Zawód strażak

Praca na stanowisku strażaka zalicza się do zawodów o wysokim stopniu ryzyka. Zwykle strażaka kojarzymy z tym, że gasi pożary, jednak jest to tylko jeden z elementów jego ciężkiej pracy. Strażacy biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, prowadzą działania ratunkowe, likwidują zagrożenia o charakterze chemicznym, ewakuują ludzi z zagrożonych obszarów, czy tez likwidują zagrożenia drogowe i wodne.

Chłodnictwo przemysłowe
iceberg.com.pl
Długoletnie doświadczenie w chłodnictwie.
Kompleksowa realizacja projektów.

Zadania strażaków w zależności od specjalizacji:

– ratownik wysokościowy- specjalizuje się z technikach alpinistycznych, pomaga zwłaszcza w obszarach trudno dostępnych
– strażak mający specjalność techniczną uwalnia poszkodowanych i likwiduje skutki wypadków samochodowych, czy budowlanych
– strażacy z ratownictwa wodnego służą pomocą poszkodowanym w powodziach, czy poszukują zaginionych osób pod wodą

Praca strażaka niezaprzeczalnie jest ciężka. Niejednokrotnie wykonywana w trudnych warunkach atmosferycznych, a także trudno dostępnych obszarach. Każdy kandydat na strażaka musi mieć „końskie zdrowie”, być sprawny fizycznie i psychicznie. Niestety choroby układu oddechowego, czy wada serca uniemożliwia podjęcie tego zawodu. Strażakiem mogą zostać osoby odważne, które chcą nieść pomoc innym, a nawet narażać własne zdrowie. Praca w grupie wymaga współdziałania i komunikatywności. Strażacy pracują nierzadko przy różnych niebezpieczeństwach i gwałtownie zmieniających się warunkach. Strażacy cechują się również dużą odpornością psychiczną, a wszystko poprzez stres, no i ciągłe ryzyko. Osoby na tym stanowisku narażone są także na kontakty ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, gazami, mogą zostać przygnieceni gruzami, czy poparzeni. Jakie są zarobki strażaków? Zwykle wynagrodzeni zależne jest od stanowiska jakie zajmuje strażak. Najniższe wynagrodzenie otrzymują stażyści i technicy, bo od około 1200-1500 zł brutto, inspektorzy i specjaliści zarabiają jakieś 1600-2200 zł brutto. Nie należy zapominać również o dodatkach za stopień.